piątek, 28 lutego 2014

Wena twórcza

Egzaminy zdane - bardzo dobrze. Praca dyplomowa niemalże ukończona - zostało mi do napisania ostatnie pół rozdziału. Poczucie obowiązku pozwala mi teraz na przełączenie się z trybu "studia" na tryb "przyjemności".

Przyjemności, czyli pisanie.

No i znowu niczym mityczny miecz Damoklesa wisi mi brak czasu, lecz ja kocham ten stan :)

Obmyśliłam sobie nowy projekt. No dobra - przyznaję: piszę kolejną książkę, chociaż znowu nie poczyniłam niemalże żadnych kroków w kierunku wydawania tego, co już mam gotowe. Pomysł jednak jest wart zarwanych nocy i godzin pracy.  Narzuciłam sobie dyscyplinę nie mniej niż 5.000 znaków dziennie, lecz staram się pisać 10.000 i więcej. Chcę się z tym uporać do końca marca.

To chyba najtrudniejsza powieść, jaką zdarzyło mi się pisać - mimo stosunkowo prostej fabuły i konspektu, który zrobiłam kilka tygodni temu. Więcej o tym tutaj

A od pierwszego kwietnia zabieram się za:
  • wykańczanie pracy dyplomowej
  • przygotowanie do obrony
  • BIEGANIE  - tak, tak - koniec przerwy zimowej - dni będą już wystarczająco długie, abym mogła czuć się bezpiecznie

poniedziałek, 24 lutego 2014

Będzie nietypowo, a mianowicie o... dojeżdżaniu do pracy :)


Jeszcze do niedawna wydawało mi się, że nie potrafię funkcjonować bez moich czterech kółek. Samochód był istotnym elementem życia codziennego i siłą rzeczy, wszędzie nim dojeżdżałam: do pracy, sklepu, na uczelnię, do kościoła, znajomych i rodziny. Pod koniec ubiegłego roku miałam urlop, a że w aucie należało zrobić rozrząd oraz jakieś naprawy, postanowiliśmy, że oddamy je w ręce mechanika. Pora była dogodna, gdyż akurat samochód nie był mi potrzebny i liczyłam na to, że nim urlop się skończy - odzyskam mój pojazd. Nie wzięłam pod uwagę, że ponieważ to przełom roku, może wystąpić opóźnienie. I tak oto okazało się, że warsztat nie wyrobił się w zakładanym terminie.

Cóż było robić - sprawdziłam rozkład jazdy, włożyłam ciepłą czapkę oraz dodatkowe skarpety i powędrowałam na przystanek autobusowy. Ku mojemu zaskoczeniu okazało się, że mam całkiem przyzwoite połączenie aglomeracyjne i na dodatek z racji posiadanej przeze mnie legitymacji studenckiej należy mi się 50% zniżki na przejazdy.

Wsiadłam do ciepłego pojazdu, w którym nie musiałam wcześniej skrobać własnoręcznie szyb. Wygodnie dotarłam na miejsce przesiadki i chwilę później już zmierzałam w stronę biura. Szybko, sprawnie i tanio - co więcej - w tym samym czasie.

Ponieważ moja droga do pracy trwa ok. 40 minut - bez względu na środek komunikacji - zaczęłam wozić ze sobą książkę. Dzięki temu, że ktoś inny siedział za kółkiem i zgrzytał zębami na krakowskie korki, ja mogłam oddawać się czytaniu. Można więc powiedzieć, że w magiczny sposób zyskałam czas na nadrobienie zaległości w lekturze :)

Po kilku dniach odebrałam z warsztatu mój "ukochany" pojazd. Spojrzałam ze zniechęceniem na zamarznięte szyby (nie mam garażu), pomyślałam o oblodzonej jezdni (zbiegło się to z krótkotrwałą tegoroczną zimą), bezproduktywnym staniu w korkach i koszcie przejazdów tam i z powrotem i nagle mnie oświeciło: a na cholerę mi to?

Poszłam po rozum do głowy: wyrobiłam sobie bilet miesięczny i zostawiłam samochód pod domem.
Przesiadka z samochodu do autobusów komunikacji miejskiej pociąga za sobą same plusy:
  • ekologia: jeden producent spalin mniej
  • krakowski korek mniejszy o jeden pojazd (właściwie o dwa, gdyż pół roku wcześniej jeździliśmy z mężem na dwa samochody, później uznaliśmy, że możemy dojeżdżać do pracy razem)
  • nie irytuję się bezczynnym tkwieniem w korku, skrobaniem szyb itp.
  • nie mam problemów z parkowaniem
  • mam czas na czytanie książek
  • bilet miesięczny na dwie linie autobusowe kosztuje mnie 41 zł miesięcznie (zamiast ok. 600 zł wydawanych na samo paliwo, nie licząc innych kosztów utrzymania samochodu)
  • zamiast wsiadać do samochodu pod domem i wysiadać pod biurem, codziennie dotleniam szare komórki spacerem z domu na przystanek (ok. 0,4 km) i z przystanku do biura (ok 0,7 km), a jak wiadomo ruch na świeżym powietrzu jest człowiekowi potrzebny - zwłaszcza teraz, gdy na sezon zimowy musiałam zaprzestać biegania :)
Czy tęsknię za samochodem?
Szczerze mówiąc ani trochę :) Jak już muszę gdzieś jechać, to jadę, ale nie odczuwam w związku z tym żadnej przyjemności - po prostu konieczność.



niedziela, 9 lutego 2014

Przedostatni tydzień sesji

Większość egzaminów za mną, zostały jeszcze dwa - za tydzień.
Znowu będzie czas na książki :)
A z egzaminów wraca się tak:



poniedziałek, 3 lutego 2014

Dziwne formy relaksu, czyli jak spędzam zaległy urlop wypoczynkowy :)

Zakutana w ciepły koc, zaopatrzona w:
  • dzbanek zielonej herbaty (polecam wszystkim - doskonała nie tylko dla osób dbających o linię i urodę, ale również świetnie wpływa na koncentrację - zdecydowanie lepiej niż kofeina :) )
  • pokaźne pudełko Merci (zdobyczne :) )  - a co tam - jak szaleć to szaleć: czekolada wyzwala endorfiny
  • ciepłe futro Przemysława
  • stertę notatek
  • tydzień urlopu (no, to jest akurat dobro niematerialne :) ale jakże cenne!!!)
Oddaję się niezwykłej przyjemności, jaką jest pogłębianie wiedzy (czytaj: kucie) do egzaminów z przedsiębiorczości oraz logistyki. To już przedostatnia sesja egzaminacyjna. Z jednej strony cieszę się, że za pół roku zamknę ten etap życia, z drugiej strony trochę mi smutno na myśl, że coś się skończy. Przyznam się Wam, że uwielbiam być studentką :)

Studia ujęły mi lat, dodały skrzydeł, wskazały nowe horyzonty, wpłynęły na moje postrzeganie świata i sposób myślenia. Były też wspaniałą inspiracją dla "Alter ego", a poniekąd również, w dość przewrotny sposób dla "Zakręconego życia Madzi Kociołek". Cóż... Pod względem sumienności w podchodzeniu do tematu studiów zdecydowanie przypominam Madzię :)

Zapracowana, lecz szczęśliwa...